آرشیو کارنشناس‌ها – امیر طاهری: ایران ۱۲ شرط پمپئو را می‌پذیرد؛ بشار اسد بازنده است! (قسمت ۱۵)

امیر طاهری (زاده‌ی ۱۹ خرداد ۱۳۲۱) روزنامه‌نگار، تحلیل‌گر سیاسی و از اپوزیسیون جمهوری اسلامی است. قسمت پانزدهم آرشیو کارنشناس‌ها از آنِ این شهروند بریتانیایی خواهد بود!

در این آرشیو، گفت‌وگو‌ها و تحلیل‌های امیر طاهری از سال‌های ۱۳۹۲، ۱۳۹۴، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در تلویزیون صدای آمریکا و بازداشتگاه منوتو گردآوری شده‌اند.

پیش‌بینی امیر طاهری درباره بشار اسد و روابط ایران و سوریه (۱۸ شهریور ۱۳۹۲)

پیش‌بینی امیر طاهری درباره‌ی روابط ایران و سوریه در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ (گفت‌وگو با صدای آمریکا): و در حال حاضر هیچ اثری دیده نمیشه که ایران بخواد درگیر جنگ سوریه بشه بطور نظامی. حتا از طرف دیگه من خبردار شدم که آقای فیاض فالح، مشاور امینتیِ آقای [نوری] مالکی، نخست‌وزیر [پیشین] عراق، از طرف ایران رفته به واشنگتن برای اینکه به آمریکایی‌ها بگه که اگر به سوریه حمله کردید، اون جاهایی رو که ایران حضور داره نزنید.

امیر طاهری درباره‌ی حضور ایران در سوریه می‌افزاید: می‌دونید ایران ۱۴ مرکز فرهنگی داره که این سوء ظن وجود داره که انبار اسلحه شدند برای [بشار] اسد. جمهوری اسلامی البته میگه نه. در ضمن هم تعدادی از بسیجی‌ها در اطراف زینبیه که یکی از حرم‌های مقدس شیعیان هست، موضع گرفتند. و همچنین نیروی دریایی جمهوری اسلامی هم در بندر طرطوس، تسهیلاتی داره.

در ادامه‌ی گفت‌وگو، امیر طاهری از پایان کار بشار اسد می‌گوید: بنابراین به نظر من جمهوری اسلامی همون‌جور که در دو جنگ عراق شرکت نکرد، با وجود اینکه صدام حسین به آقای رفسنجانی نامه نوشت. موقعی که آقای رفسنجانی رئیس‌جمهوری بود، ایران حاضر نشد درگیر بشه. در افغانستان هم با آمریکا همکاری کرد. و در اینجا هم می‌دونید رهبران جمهوری اسلامی، آدمای واقع‌بینی هستند، می‌بینند اسد بازنده است و به هیچ وجه روی اسد شرط‌بندی نخواهند کرد.

همچنین در نهم بهمن‌ماه ۱۳۹۴ درباره‌ی سوریه و حکومت بشار اسد، با تلویزیون صدای آمریکا گفت‌وگویی داشته است و در آن، آرام شدنِ سوریه را وابسته به کنار کشیدن بشار اسد از قدرت می‌داند.
این بخش از گفت‌وگو را می‌توانید در ویدیوی بالا ببینید.

پیش‌بینی امیر طاهری درباره ناتوانی ایران در حذف داعش از عراق (۲۰ فروردین ۱۳۹۵)

امیر طاهری در بیستم فروردین ۱۳۹۵ (صدای آمریکا): جمهوری اسلامی اگرم بخواد توانایی نظامی، اقتصادی و سیاسیِ اینو نداره که داعش رو از عراق بیرون بکنه. بنابراین می‌دونید حضور ایران در عراق البته یک حضور طبیعی‌ای هست؛ چون دو کشور، همسایه هستند، منافع مشترک دارند، اقوام کرد و عرب و شیعه در دو طرفِ مرز ایران و عراق وجود دارند.
بنابرین نمیشه ایران رو از عراق حذف کرد. ولی در عین حال هم ایران در موقعیتی نیست، به‌خاطر ضعف اقتصادیش، گرفتاری‌های داخلیش و مبارزه‌ی شدیدی که بر سر قدرت در تهران جریان داره، ایران در وضعی نیست که بتونه یک نقش تعیین‌کننده در عراق داشته باشه.

بشار اسد جمهوری اسلامی رو دوست نداره! (۹ فروردین ۱۳۹۶)

در بخشی از گفت‌وگوی امیر طاهری در برنامه‌ی افق نو (تلویزیون صدای آمریکا) می‌شنوید: می‌تونم بهتون بگم که رهبریِ عراق نظر خوبی نسبت به جمهوری اسلامی نداره. و اگر اولین فرصت رو پیدا کنه به جمهوری اسلامی خنجر خواهد زد. شما فکر می‌کنید بشار اسد جمهوری اسلامی رو دوست داره؟ اونم جمهوری اسلامی رو دوست نداره. ینی می‌دونید، ایران درگیرِ یه سری ماجراجویی‌هایی شده.

تحلیل امیر طاهری درباره واکنش ایران به ۱۲ شرط پمپئو (۱۵ تیر ۱۳۹۷)

تحلیلی دیگر از امیر طاهری درباره‌ی واکنش ایران به ۱۲ شرط پمپئو را در ادامه می‌خوانید. این مصاحبه در بازداشتگاه منوتو ودر تاریخ پانزدهم تیر ۱۳۹۷ انجام شده است.

مجری: سیگنال‌هایی از طرف تهران به سمت امریکا داره میره.
امیر طاهری: بله ینی هیچ چیز مخفی‌ای نیست. می‌دونید رئیس‌جمهوری سوئیس دو هفته پیش تهران بود. رئیس‌جمهوری سوئیس کاره‌ای نیست؛ فقط یک شخص تشریفاتیه… عمان هم که خب همیشه میانجی بوده بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده. بعد می‌دونید جمهوری اسلامی میگه که و اینکارو دارن می‌کنن، یعنی دارن تسلیم میشن، میگن یه جوری بذارید تسلیم بشیم که همه بفهمن خان نفهمه.

در ادامه، امیر طاهری درباره‌‌ی دوازده شرط پمپئو می‌گوید: ببینید اون دوازده شرط، شرایطی‌ست که به نفع خود جمهوری اسلامی هم هست. ینی من واقعا پیشنهاد می‌کنم که همه بخوننش. یه مقدار زیادیش رو جمهوری اسلامی عملی کرده همین الان، ولی روش نمیشه اینو بگه.
مجری من‌وتو: کدوما رو مثلا عملی کرده؟
امیر طاهری: مثلا همین تحرکاتی که در خلیج فارس می‌کردند علیه نیروی دریایی آمریکا، دیگه نمی‌کنند… .

گفت‌وگوی کامل را می‌توانید در این برنامه رودست به‌همراه پاسخ امید دانا ببینید.

در قسمت پانزدهم آرشیو کارنشناس‌ها (همانند قسمت‌های پیشین) تحلیل‌های نادرستِ یکی از اعضای اپوزیسیون بررسی می‌شود. در این برنامه‌ی رودست، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های نادرست امیر طاهری در سال‌های گذشته بازبینی و پاسخ داده می‌شوند.

رودست امید دانا به امیر طاهری 👆

دانلود (۳۶۰p) *
سرچشمه
یوتیوب رسمی امید دانا

دیدگاه شما

* نوشتن نام و ایمیل اختیاری است. اگر پاسخی برای دیدگاه شما نوشته شود، با ایمیل آگاه می‌شوید. نشانی ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

همچنین ببینید ...

دکمه بازگشت به بالا